
Jeśli dotychczas nie wytworzyłeś postawy aerobicznej, to wszystkie ćwiczenia wykonujesz anaerobowo!.
Gdy wytworzymy postawę aerobiczną spowodujemy, że podczas ćwiczeń tlen, w dużych ilościach, dostarczany będzie do wszystkich komórek odżywiając je. Pozwoli to na wzrost sił witalnych, odporność i wytrzymałość oraz spalany będzie tłuszcz, jako podstawowe źródło energii. Ćwicząc anaerobowo (beztlenowo) spowodujesz, że organizm spalać będzie glikogen, a gdy osiągnie niski poziom, cukier. Cokolwiek zjesz, to zostanie uzupełniony cukier, a zapas tłuszczu pozostanie nienaruszony, a w przypadku większej ilości dostarczonego pokarmu, część zamieni się w … tłuszcz (zostanie w takiej postaci zmagazynowany). Jeżeli będziesz się głodzić, organizm to zapamięta i przy najbliższej „okazji” nadrobi to - a nawet z nawiązką - odkładając dodatkowe „porcje” tłuszczu. Jak by na to nie spojrzeć, aby spalić tłuszcz trzeba ćwiczyć aerobowo oraz stosować odpowiednią dietę. Jeżeli mówimy o diecie, to mam na myśli pożywne, niskotłuszczowe pokarmy w odpowiedniej ilości. Wcale nie trzeba się głodzić, trzeba tylko wiedzieć ile zjeść i co zjeść.
Wracając do ćwiczeń aerobowych, gro z nas ćwiczy pod dużym obciążeniem serca, większym niż jego optymalny poziom. Bez postawy aerobowej wszystkie ćwiczenia wykonujemy kosztem własnej wytrzymałości. Błędnym jest przekonanie, że „tylko max wysiłek fizyczny przynosi efekt” i próbujemy ćwiczyć na maxymalnym obciążeniu serca.
Zakłada się, że maxymalny rytm pracy serca wyznaczany jest: 220 odjąć wiek, czyli dla 45-latka: 220-45=175 uderzeń/min. Aby ćwiczyć aerobicznie, przy idealnym rytmie serca, należy od 180 odjąć swój wiek. Jednak, jeśli jesteś kontuzjowany lub nie dotąd nie ćwiczyłeś odejmij dodatkowo 10 jednostek.
W następnym wpisie podam kilka zasad jak ćwiczyć aerobowo.
Cezary
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz